Szczelne okno domu intermedialna unsplash

Uszczelnienie okien zmniejszy rachunki za energię elektryczną.

Przed okresem zimowym warto sprawdzić szczelność okien, szacuje się że przez zbyt dużą przepuszczalność okien nasz dom traci nawet do 30% ciepła. Rachunki za energię elektryczną wzrastają a my podchodząc do okna czujemy podmuch chłodu. Zobacz jak urządzić pokój dziecka w swoim domu.

Przyczyny nieszczelności okien są różne mogą wynikać z wad montażowych, zużytych uszczelek, złej regulacji okuć a także z ich zużycia spowodowane otwieraniem oraz zamykaniem okien.

Stare okna ze względu na swoją długą żywotność bardzo często są nieszczelne, aby temu zaradzić należy w pierwszej kolejności zlokalizować miejsce przez które tracimy wytwarzane ciepło. Wybór okien ważny jest podczas pierwszych etapów budowy domu.

Szpary powstałe między szybą a ramą możemy wypełnić bezbarwnym silikonem dzięki temu po wyschnięciu nie będzie on widoczny.

Szczelinę powstałą pomiędzy skrzydłem okna a futryną możemy wypełnić uszczelkami, dostępne są również samoprzylepne ułatwiające montaż.

nowe okna w domu - uszczelnianie intermedialna

Jeśli mamy do czynienia z nieszczelnością między ścianą a ościeżnicą warto skorzystać z pianki montażowej nakładając ją specjalnym pistoletem, sprawdzi się ona również w szparach pomiędzy parapetem a murem .

Gdy nasze okna należą do stosunkowo nowszych warto sprawdzić regulację okuć okiennych.

Okucia okienne wyposażone są w rolki ryglujące dzięki którym można samodzielnie regulować docisk skrzydła do ramy w zależności od pory roku, latem zmniejszamy docisk zimą zwiększamy.

Pamiętajmy że zmiany temperatur wynikające z różnorodności pór roku również mają wpływ na szczelność okien, gdyż tworzywo z którego zostało wykonane okno może ulec deformacji wskutek kurczenia i rozszerzenia materiału.Zobacz co proponujemy na Wielkanoc na dekoracje okienne.

Dobrą alternatywą do zatrzymania w domu ciepła są również rolety zewnętrzne oraz grubsze zasłony tworzące barierę, chroniące przed ewentualnym podmuchem zimnego powietrza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

biała kuchnia - piękna Photo by Naomi Hébert on Unsplash Previous post Praktyczne drzwi kuchenne !
Jak wpływa las na bliskość domu - usnplash intermedialna Next post Jak dbać o elewacje domu pod lasem.