Przygotowanie domu na Jesienno zimowe długie wieczory .

 Czy Tobie również jesienne porządki kojarzą się głównie ze sprzątaniem opadniętych liści w ogrodzie? Przeczytaj kilka wskazówek, jak sprawić aby Twoje jesienne porządki były efektywne i jak zrobić więcej w krótkim czasie nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Większość z nas, kiedy nadchodzi prawdziwa jesień i drzewa z zielonych zamieniają się w żółte, czuje zbliżający się okres świąt. Czujemy, że rok się kończy, niedługo święto zmarłych, a później już tylko odrobina czasu do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień to czas, kiedy wydaje nam się, że nie mamy na nic czasu (przedświąteczne zakupy, porządki i rozmyślania nad prezentami). Jeśli zdecydujesz się na prawdziwe jesienne porządki, zimą nie będziesz musiała walczyć z tym, co nazbierało się do uporządkowania przez cały rok.

Porządki w ogrodzie

Zacznijmy od wspomnianych porządków w ogrodzie. Jeśli masz swój własny ogródek, działkę lub chciałabyś zadbać o kawałek zieleni przed Twoim blokiem, jesień to dobry czas nie tylko na zgarnianie opadniętych liści. Wyrwij i wyrzuć rośliny, które są na jeden sezon albo wykorzystaj je jako część kompostu, który będziesz mogła w przyszłości używać. Zacznij zabezpieczać rośliny, które nie znoszą wysokich mrozów i śniegu. Możesz przyciąć część swoich drzewek, zwracaj jednak uwagę na to, czy taki zabieg będzie im służył. Część roślin dobrze znosi tylko przycinanie na wiosnę lub w czasie lata. Możesz postarać się również znaleźć preparaty, które odświeżą kondycję Twojego trawnika. Jesień to idealny czas na wybranie za pomocą grabi martwych części roślin z trawy i napowietrzenie za pomocą specjalnego urządzenia trawnika, co polega na nakłuwaniu go. Możesz wówczas zastosować nawóz lub odżywki. Jeśli chodzi o wspomniane porządki domowe, postaraj się zrobić ogólny remanent Twojego domu lub mieszkania.

Gospodarowanie czasem zimą

Podziel swój dom na części, najlepiej na poszczególne pomieszczenia i zaplanuj, w jakiej kolejności rozpoczniesz ich porządkowanie. Następnie w każdym pokoju załóż, gdzie rozpoczniesz i skończysz porządki, idąc jak wskazówki zegara po tarczy od dwunastej do dwunastej. Wyrzuć rzeczy, których nie używasz. Kiedy nie umiesz się z nimi rozstać, znajdź dla nich miejsce (w piwnicy, na strychu) gdzie nie będą Ci przeszkadzały. W każdym niemalże domu są miejsca, w które rzadko zaglądamy z odkurzaczem czy ścierką. Uporządkuj miejsca za szafami, zetrzyj z nich kurz (zwłaszcza w przypadku wysokich meblościanek często zapominamy o ich górnej części). Przygotuj również swoją garderobę na chłodniejszy sezon. Schowaj letnie sukienki i ubrania, które nosisz tylko w ciepłe dni, układając ubrania w takiej kolejności, aby najwygodniej dostępne były te jesienne i zimowe. To zaoszczędzi sporo Twojego czasu w grudniowym okresie, który będziesz mogła poświęcić tylko na przygotowania do świąt.

 

Pokój dla małego dziecka i dla przedszkolaka

 

Pokój dla Twojego dziecka to miejsce, w którym nie tylko będzie spędzało większość swojego czasu. To również strefa, w której będzie uczyło się samodzielności. To jego własne, prywatne miejsce, o które dziecko będzie dbało i w którym powinno czuć się komfortowo. Oczywiście nie możemy wymagać od trzylatka, czy dziecka w wieku przedszkolnym, że będzie wykonywało wszystkie czynności związane z dbaniem o porządek, a tym bardziej czystość, samodzielnie. Jednak pokój urządzony tak, aby umożliwiał dobrą organizację i odkładanie rzeczy na miejsce, będzie odpowiedni zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie, ponieważ nie będziesz musiała walczyć z ciągłym bałaganem. Jeśli chcesz urządzić pokój jako typowo dziecięcy, możesz postawić na kolorowe meble i na przykład fototapetę z ulubionymi postaciami z kreskówki Twojego dziecka. Możesz jednak wybrać również taki wystrój pokoju, który będzie dobry dla Twojej pociechy nawet po okresie przedszkolnym.

Stonowane kolory bez typowo dziecięcych wzorów również mogą być atrakcyjne dla Twojego dziecka. Coraz modniejsze stają się niskie meble, którym daleko do meblościanek popularnych w czasach PRL. To świetne rozwiązanie do pokoju dziecka. Podziel pokój na strefy. Jedna z nich poświęcona będzie na jego ubrania, rzeczy które nosi na co dzień, druga na zabawki a trzecia na naukę.

Oczywiście w tej ostatniej nie znajdą się zbiory zadań z całkami i pochodnymi. Jednak jeśli przyzwyczaisz dziecko do tego, że gry edukacyjne, kolorowanki, zgadywanki, zabawy papierem, kolorem, słowem i kredkami - trzymamy w wyznaczonym miejscu, po pójściu do zerówki, a później kolejnych klas, kącik z zeszytami, książkami i ćwiczeniami będzie kojarzył mu się pozytywnie, z zabawami z wczesnego dzieciństwa.

To oczywiście skojarzenia podświadome, mają jednak znaczny, pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Staraj się pokazywać młodzieńcowi, że wszystko ma swoje miejsce. Zabawki tu, ubranek tu, książeczki i ołówki w innym miejscu. Na maskotki i inne podobne stworzenia, możesz zawiesić na ścianach specjalne koszyki na zabawki. Możesz także przygotować pudełka, w których zabawki będą posegregowane w jasny dla dziecka sposób: klocki, samochodziki albo lalki i inne. Wystrój pokoju oraz jego organizacja, mogą pomóc dziecku w zrozumieniu, na czym polega istota porządku i czystości w pokoju.

 

Pokój dla ucznia i nastolatka 

 

Pokój dla ucznia i nastolatka, to zazwyczaj miejsce snu, nauki i rozrywki. To w swoim pokoju dziecko spędza najwięcej czasu. Postaraj się, aby pokój zorganizowany był w taki sposób, aby rozdzielać te trzy wymienione zadania. Już nawet stare, mające kilka tysięcy lat zasady feng shui, polegały między innymi na podziale pomieszczeń na strefy. Odbywało się to głównie ze względu na wiarę w duchy i wpływ położenia słońca, kierunku geograficznego na funkcjonowanie człowieka.

Biurko z komputerem dla nastolatka?

Patrząc nawet z punktu widzenia czystej logiki i analizy rzeczywistości: faktycznie lepiej funkcjonuje się w miejscu, które jest do tego odpowiednio przeznaczone. Strefa snu to strefa odpoczynku, łóżko powinno więc być ustawione optymalnie w taki sposób, aby nic nie zakłócało odpoczynku naszego ucznia w czasie nocy. Strefa nauki powinna być zorganizowana tak, aby nic nie odciągało go z kolei od nauki. Biurko z komputerem na przykład, nie powinno służyć jako biurko przy którym odrabiane jest zadanie domowe, czy przy którym nasz uczeń przygotowuje się do sprawdzianu. Komputer z dostępem do Internetu to typowy odciągacz uwagi.

Postaraj się, aby książki dziecka, zarówno te szkolne jak i z bajkami, czy z beletrystyką w przypadku nastolatków, znajdowały się w strefie nauki. Dzięki temu sięgnięcie po słownik na przykład nie będzie wiązało się z pójściem do innego pokoju, dekoncentracją. Wspominany komputer powinien należeć do strefy rozrywki. Jeśli chodzi o umeblowanie, coraz popularniejsze są kompaktowe meble, w których możemy zmieścić wiele, nie posiadają jednak szeregu otwartych półek na gadżety i bibeloty. To pomaga zachować porządek i czystość, bo choć wbrew pozorom mniej dokładnie nasz młodzieniec włoży swoje ubrania do zamkniętej szafki (bo przecież nikt nie będzie ich widział), to jednak łatwiej jest dbać o porządek w miejscach, które zorganizowane są w prosty sposób. Postaraj się, aby pokój Twojego ucznia nie był w żaden sposób infantylny, ponieważ w przyszłości dziecko może się go wstydzić. Zrezygnuj z ogromnych pluszaków na rzecz kolorowych foteli w kształcie wielkiej poduchy, z fototapet z Królewną Śnieżką na taką z widokiem morza. Przede wszystkim pamiętaj o funkcjach pokoju ucznia i nastolatka, a dalej o jego estetyce i wyglądzie.

 

 

 

Toc.js block

Table of content