Kilka słów o przygotowaniu do życia zawodowego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2010, najbardziej kobiece obszary polskiej gospodarki to pomoc społeczna i opieka zdrowotna, gdzie na 100 mężczyzn przypada 477 kobiet, edukacja gdzie na 100 mężczyzn przypada 358 kobiet, finanse i ubezpieczenia (181 kobiet na 100 mężczyzn) oraz gastronomia i zakwaterowanie (178 kobiet na 100 mężczyzn). Z punktu widzenia psychologii, kobiety najczęściej wybierają zawody, w których istotne są zdolności komunikacyjne, relacje międzyludzkie i odpowiednia organizacja pracy. Według ankiet przeprowadzanych regularnie przez duże portale zajmujące się pośrednictwem w poszukiwaniu pracy, kobiety najczęściej szukają pracy w obszarach związanych z działalnością finansową, doradztwem personalnym oraz służbą zdrowia. Kobiety najczęściej szukają pracy na stanowiskach, gdzie istotną cechą charakteru jest empatia. Lubimy pracować w grupach, gdzie liczy się komunikatywność i umiejętność doradzenie drugiej osobie, zdolności interpersonalne. Stąd nasze wybory skierowane w stronę księgowości, administracji, doradztwa interpersonalnego, służby zdrowia, podatków i audytu. Kobiety w swoich podaniach o pracę podkreślają często łatwość nawiązywania kontaktów, terminowość, skrupulatność i miłe usposobienie. Nie są to słowa na wyrost, w związku z czym pracodawcy często decydują się na przyjęcie kobiet na stanowiska, gdzie relacje z innymi ludźmi i umiejętność gospodarowania czasem są bardzo istotne. Branża nie do końca jeszcze popularna w naszym kraju, to znaczy HR, Human Resources, również zdominowana jest przez kobiety. Światowe statystyki wskazują, że blisko osiemdziesiąt procent osób pracujących w HR to kobiety. Wynika to z naszych naturalnych predyspozycji, które pozwalają nam w obiektywny sposób oceniać potencjalnych pracowników i podejmować decyzje dotyczące kadr. Choć obecnie często wspomina się o równouprawnieniu w sensie dawania możliwości osobom obu płci do zajmowania dowolnych stanowisk przez pracodawców, są zawody, w których to kobiety lub mężczyźni czują się lepiej i nie zanosi się na szczególne zmiany, na przykład w edukacji. Należy spojrzeć na to z obiektywnego punktu widzenia: każdy człowiek powinien mieć prawo wyboru miejsca pracy, w którym czuje się najlepiej. W związku z tym nie powinno się nakładać, narzucać parytetów lub na siłę zachęcać kobiety do pracy w branżach typowo męskich lub odwrotnie.

 

Ważna decyzja – jakie studia wybrać 

 

Każdego roku w okresie pomaturalnym, w gazetach i innych mediach pojawiają się informacje wraz ze statystykami, które mówią o wyborze kierunku studiów. Podobne treści pojawiają się w mediach w październiku, kiedy zaczyna się w Polsce kolejny rok akademicki. Podejście do tematu jest różne, część gazet i programów informacyjnych przedstawia ogólne statystyki, z których nie do końca możemy dowiedzieć się jak wygląda popularność danych kierunków oraz możliwość znalezienia pracy po ich ukończeniu. Podczas wyboru studiów nie należy kierować się bezkrytycznie statystykami, na przykład sugestią prasy na temat opłacalności studiowania kierunków związanych z informatyką. Często statystyki oparte są na faktycznej ilości studentów na danych uczelniach i konkretnych kierunkach. Zapomina się o tym, że to nic dziwnego, że większość Polaków, zwłaszcza Polek, wybiera kierunki związane z administracją i ekonomią, skoro miejsc na publicznych i niepublicznych uczelniach jest na tych kierunkach najwięcej. Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, powinnaś ocenić swoje umiejętności i wiedzę z danych przedmiotów. Wybór profilu klasy, lub profilu szkoły po ukończeniu gimnazjum, to jedynie wstęp do kolejnych życiowych decyzji. Jeśli wybrałaś klasę matematyczno-fizyczną, jednak już po pierwszej klasie liceum czujesz, że to nie była dobra decyzja (ponieważ lepiej czujesz się w przedmiotach humanistycznych, łatwiej jest Ci się ich uczyć, lepiej wychodzi Ci pisanie niż rozwiązywanie skomplikowanych zadań algebraicznych), powinnaś to dobrze przemyśleć. Wybór szkoły i klasy można zmienić. Podobnie jest z egzaminem maturalnym. Nie zmuszaj się do zdawania egzaminu dojrzałości z wymienionej matematyki na poziomie rozszerzonym tylko dlatego, że wybrałaś taki a nie inny profil klasy. Również decyzję o studiach już po pierwszym roku można zmienić, jednak warto przemyśleć sprawę jeszcze przed ostatnią klasą szkoły średniej. Studia powinny nie tylko rokować dobrze w sensie prawdopodobnej łatwości w znalezieniu posady w przyszłości. Powinnaś chodzić do pracy z przyjemnością i wykonywać zawód, w którym będziesz czuła się pewnie. Okres pracy, jaki czeka na Ciebie w przyszłości, to wiele, wiele lat. Przemyśl dobrze decyzję o studiach, abyś mogła w przyszłości podchodzić do swoich zajęć z uśmiechem na twarzy.

 

Inkubatory Przedsiębiorczości 

 

Inkubatory Przedsiębiorczości proponują wykonanie trzech prostych kroków do założenia własnej firmy. Pierwszym krokiem jest samo podjęcie wyzwania, czyli podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań w kierunku założenia własnego przedsiębiorstwa. Krok drugi to wizyta z przedstawicielem Inkubatora, który porozmawia z Tobą i doradzi, co zrobić aby po pierwsze założyć działalność gospodarczą, a po drugie nadać jej rozwojowi odpowiedni tor. Przedstawiciel obiektywnie postara się ocenić Twój pomysł. Jeśli okaże się dobry, Twoim trzecim krokiem będzie podpisanie umowy i „dołączenie do rodziny startupów AIP”, czyli dołączenie do firm rozwijających się dzięki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości. Możesz zgłosić się do przedstawicieli drogą mail'ową lub telefoniczną, odnajdując najbliższą Ci siedzibę spośród wielu istniejących w Polsce. Inkubatory Przedsiębiorczości powstały z myślą o osobach, które mają swój pomysł na biznes, jednak nie do końca wiedzą jak go rozpocząć. Dzięki współpracy z Inkubatorami, każda osoba ma możliwość założenia własnej firmy najniższym kosztem, przy minimalnym ryzyku i najszybciej jak to możliwe. Inkubatory reklamują to słowami „Przedsiębiorca nie musi mieć lokalu, grubego portfela i znajomości”. Zgłaszając się do konsultanta, możesz uzyskać informacje na temat ewentualnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, jakie możesz dostać na rozpoczęcie działalności. Może wynieść ono nawet 100 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że dostaniemy taką kwotę. Kwota dofinansowania, którego nie będziemy musieli oddawać w przyszłości, dopasowana będzie do potrzeb naszej firmy. Jeśli mamy zamiar założyć niewielki interes, na przykład naszą pasję krawiecką zamienić w salon usług, w którym będziemy proponować klientom poprawki krawieckie, pod uwagę zostanie wzięty sprzęt, jakim musimy dysponować (maszyna do szycia, zestawy nici, igieł, materiałów) oraz lokal, jaki chcemy zagospodarować lub wynająć i prowadzić w nim działalność. Jeśli masz pomysł na swój własny interes, jednak nie do końca wiesz, jak powinnaś zacząć - zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości, w którym zostaną Ci udzielone niezbędne informacje i wskazówki. Już ponad 5000 firm powstało dzięki Inkubatorom Przedsiębiorczości!

 

Ciąża w pracy – przywileje ciężarnych kobiet

 

Jesteś w ciąży lub planujesz powiększenie rodziny, jednak nie jesteś pewna, jakie przywileje przysługują kobietom spodziewającym się dziecka w miejscu pracy? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się wszystkich istotnych kwestii. Wszelkie przywileje związane z ciążą będą Ci przysługiwały, jeśli jesteś zatrudniona poprzez umowę o pracę. Umowa o dzieło lub zlecenia, a także praca na własny rachunek (i prowadzenie działalności gospodarczej) niestety nie kwalifikują Cię do otrzymania przywilejów. Po pierwsze, poinformuj swojego pracodawcę, że spodziewasz się dziecka, dokumentując to zaświadczeniem pobranym od lekarza. Zaświadczenie może być wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, niekoniecznie lekarza ginekologa. Najistotniejszy przywilej kobiety ciężarnej, to fakt że nie może ona zostać zwolniona z pracy. Pracodawca nie ma prawa rozwiązać z Tobą umowy czy wręczyć Ci wypowiedzenia, jeśli spodziewasz się dziecka. Wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości czy likwidacja zakładu, jednak termin rozwiązania wówczas umowy musi zostać ustalony z zakładową organizacją związkową, wyjątkiem jest także zwolnienie dyscyplinarne (zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić na to zgodę). Dotyczy to szczególnych przypadków naruszenia obowiązków pracowniczych lub popełnienia przestępstwa. Jeśli zwolniłaś się sama, jednak nie wiedziałaś wówczas o swoim stanie, masz prawo uchylić się od swojego oświadczenia (zakłada się wówczas, że popełniłaś błąd). Umowy o pracę na okres próbny ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Kiedy jesteś w ciąży, pracodawca nie ma również prawa wypowiedzieć Ci dotychczasowych warunków pracy, zmniejszyć Twojej pensji, przenieść Cię na inne stanowisko. Jeśli Twój pracodawca zmuszony jest do zmiany Twojego stanowiska pracy z różnych względów, przysługuje Ci wyrównanie, dzięki któremu Twoja pensja pozostanie w dotychczasowej wysokości. Pracodawca nie może zlecać Ci nadliczbowych godzin pracy, nakładać obowiązku pracy w godzinach od 21:00-07:00, nawet jeśli dotychczas w takich właśnie godzinach pracowałaś. Dodatkowo, nie możesz zostać wysyłana w delegacje poza stałe miejsce pracy. Nie powinna odstraszyć Cię również konieczność uczęszczania na regularne badania w okresie ciąży, ponieważ pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię na badania, nawet jeśli miałyby trwać kilka dni z rzędu.

 

Na co może liczyć ciężarna kobieta - obowiązki pracodawcy

 

Kobieta w ciąży również w pracy ma swoje przywileje, a pracodawca ma wobec niej swoje obowiązki. Część z nich możemy uznać za pewnego rodzaju narzucone przez prawo zakazy. Pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię, jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę. Wyjątek stanowi jedynie upadłość zakładu lub jego likwidacja, a także zwolnienie dyscyplinarne (jeśli popełniłaś przestępstwo lub w rażący sposób naruszyłaś obowiązki pracownicze, jednak na tego typu zwolnienie musi wyrazić związek zawodowy). Niestety podobne zasady nie obowiązują w przypadku umowy o dzieło lub umów typu zlecenia. Możesz domagać się od pracodawcy, aby nie wyznaczał Ci nocnych godzin pracy, za które uznaje się czas od 21:00 do 07:00 rano. Nawet, jeśli do tej pory pracowałaś właśnie w takich godzinach, nie musisz już tego robić, a nawet nie powinnaś, będąc w ciąży. Możesz odmówić pracodawcy delegacji, ponieważ nie ma on prawa wysyłać Cię poza stałe miejsce pracy. Dodatkowo, możesz odmówić nadliczbowych godzin pracy, tak zwanych nadgodzin, będąc w stanie błogosławionym. Pamiętaj, że wymienione przywileje przysługują Ci, jeśli poinformujesz oficjalnie swojego pracodawcę, że spodziewasz się dziecka. Oficjalnie oznacza, że powinnaś przedstawić zaświadczenie od lekarza (pierwszego kontaktu lub ginekologa), z którego wynika, że jesteś w ciąży. Do obowiązków pracodawcy wobec kobiety w ciąży należy również obowiązek zwalniania kobiety na zlecone przez lekarza badania, które mają związek z ciążą (często nie możemy zgłosić się na nie poza godzinami pracy, zwłaszcza jeśli pracujemy w godzinach 10:00-18:00). Za czas Twojej nieobecności, należy Ci się wówczas normalne wynagrodzenie, które obliczane jest jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Szef nie ma prawa odmówić Ci zgody nawet na dalszy wyjazd na badanie, nawet jeśli będą miały miejsce przez kilka dni z rzędu, lub zajmą sumarycznie kilka pełnych dni. Nie przestrzeganie wymienionych obowiązków przez pracodawcę może zostać ukarane grzywną w wysokości od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Mamy jednak nadzieję, że Twój pracodawca będzie przestrzegał swoich obowiązków i Twoich praw.

 

Podnoszenie kwalifikacji

 

Pracownicy nie zawsze kierują swoich pracownikach na kursy i szkolenia, wręcz przeciwnie, czasami mają wątpliwości przed udzieleniem zgody na podjęcie dodatkowej nauki. Kwalifikacje zawodowe i ich podnoszenie są niezbędne do wykonywania pewnych prac na określonych stanowiskach. Kwalifikacje mają na celu zwiększanie wiedzy i umiejętności pracowników lub ich uzupełnienie, na przykład w momencie kiedy zmieniamy stanowisko pracy. Z punktu widzenia przepisów, szkolenia podnoszące kwalifikacje dzielone są na formy szkoleń pozaszkolne i szkolne. Pozornie brzmi to nieco nielogicznie, postaramy się więc wyjaśnić dokładniej, co kryje się pod tymi nazwami. Szkolne podnoszenie kwalifikacji pracowników oznacza skierowanie pracownika (lub wyrażenie pozwolenia przez pracodawcy na dokonanie tego) do szkoły w celu podniesienia lub zmiany wykształcenia. Prosty przykład: skierowanie pracownicy salonu fryzjerskiego do szkoły zawodowej, dzięki czemu nabędzie ona dokument (dyplom) potwierdzający jej kwalifikacje. Pozaszkolne podnoszenie kwalifikacji to głównie wszelkiego rodzaju kursy, które na przykład zapoznają nas z nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym, z posługiwaniem się sprzętem, który jest nam potrzebny w miejscu pracy lub z nowościami pojawiającymi się na rynku (na przykład: pracodawca wysyła pracownicę salonu kosmetycznego na szkolenie, w jaki sposób wykonywać będący najnowszym hitem i trendem zabieg). Pracownik, który podejmuje szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, otrzymuje według Kodeksu Pracy określone przywileje. Pamiętajmy jednak że tylko w momencie, jeśli ujawnimy podjęte kroki naszemu pracodawcy i wyrazi on na to zgodę. Jednym z takich przywilejów jest płatny urlop szkoleniowy, jeśli szkolenie wpływa na wykonywanie obowiązków pracowniczych (nie sprawdzi się kurs nurkowania, jeśli pracujemy w cukierni). Istnieje jednak możliwość odwołania pracownika z tego rodzaju urlopu. Pracodawca powinien zwolnić nas na część dnia, w danych godzinach lub całego dnia pracy, jeśli w tym czasie podnosimy nasze kwalifikacje na szkoleniu. Możemy również ubiegać się o zwrot kosztów szkolenia, jeśli to pracodawca nas na nie skierował.