Chcesz coś przechować - odzież czy żywność lub przetwoty - co warto wiedzieć o przechowywaniu

Przechowywanie produktów spożywczych i żywności 

 Spoglądasz czasami na swoją kuchnię i myślisz sobie: dlaczego to wszystko nie może być bardziej uporządkowane? - Podpowiemy Ci, w jaki sposób przechowywać żywność tak, aby zachowywała świeżość i jednocześnie wyglądała estetycznie. Zaczniemy od przypraw i produktów sypkich, które kupujemy w papierowych opakowaniach. Na pewno doskonale wiesz, że nawet pieprz przechowywany odpowiednio, dłużej zachowuje swoją świeżość. Produkty sypkie mają to do siebie, że jeśli przechowywane są w sposób niezabezpieczony, nabierają wilgoci i tracą swoje właściwości. Produkty, których mamy w opakowaniu dużo - na przykład mąka, cukier, płatki zbożowe - możemy przechowywać w dużych słoikach lub plastikowych pojemnikach z zamknięciem. Przyprawy - w specjalnych pojemniczkach typu solniczka lub małych słoiczkach, na przykład po koncentracie pomidorowym. Jeśli chcesz zrobić swoje własne pojemniki, wystarczy że weźmiesz stare słoiki po innych produktach - i żeby nadać im estetycznego wyglądu, przemalujesz pokrywki na wybrany kolor, zedrzesz i zmyjesz stare etykiety - i wydrukujesz nowe, z nazwami produktów (są dostępne w Internecie, można łatwo znaleźć w wyszukiwarce). Podobne etykietki, które najlepiej wydrukować na papierze kredowym, możesz przygotować do opisania mięs i innych produktów, które trzymasz w zamrażarce. Możesz przywiązać taką etykietkę do woreczka - lub nakleić na pojemnik, który wkładasz do zamrażarki (plastikowy! nie wkładaj do zamrażarki szkła!). Owoce i warzywa, które wyglądają ładnie, możesz trzymać na paterze lub w dużej misce poza lodówką. Jeśli chcesz trzymać je w chłodzie, w lodówce, możesz włożyć je do plastikowego pojemnika - nie do woreczka. Pamiętaj o pojemniku na pieczywo, które szybko wysycha. Możesz kupić taki w większości sklepów ze sprzętem kuchennym - w różnych kształtach i kolorach, aby dopasować go do swojej kuchni. Gotowe produkty - zupy, przygotowane wcześniej potrawy, możesz przechowywać w lodówce w dowolny sposób - w garnku, w pojemniku ze szkła czy plastiku. Musisz tylko pamiętać o zamknięciu, aby zapach nie wydobywał się na zewnątrz.

 

Przechowywanie sezonowej odzieży 

 

 

Chcesz mieć porządek w szafie o każdej porze roku - i po każdej zmianie sezonu? Jeśli będziesz trzymała letnie, cienkie sukienki na wierzchu w komodzie w czasie zimy - i za każdym razem, kiedy będziesz próbowała dostać się do swetrów pod spodem, będziesz musiała je przekładać - tylko utrudnisz sobie życie. Przechowywanie sezonowej odzieży w odpowiedni sposób jest dla nas sporym ułatwieniem. Spróbuj podzielić swoje ubrania na takie, które nosisz tylko w lato, tylko zimą i na takie, które nosisz o każdej porze roku. Pamiętaj, że swoje osobne miejsce w domu powinna mieć bielizna - nie mieszaj jej z innymi ubraniami. Jeśli masz w domu szafę, komodę lub inny mebel, do którego dostęp jest nieco utrudniony (na przykład znajduje się za drzwiami, jest wysoko i musisz wchodzić na krzesło, żeby się do niego dostać) - umieszczaj w nim ubrania, których na pewno nie będziesz nosiła o danej porze roku (na przykład ciepłe swetry w lato, które zimą zastąpisz letnimi sukienkami). Posegreguj swoje ubrania w taki sposób, aby najłatwiejszy dostęp mieć do tych, które nosisz najczęściej o danej porze roku. Dzięki temu zaoszczędzisz czas. Jeśli umieszczasz jakąś odzież w niedostępnym miejscu, to znaczy takim, do którego nie będziesz zaglądała przez kilka miesięcy, pamiętaj aby zabezpieczyć ją specyfikami przeciw molom. Są dostępne w drogeriach, marketach i sklepach z artykułami do czyszczenia - kosztują niewiele, a po pierwsze chronią naszą odzież przed pasożytami (które mogą wyrządzić naszym ubraniom naprawdę spore szkody) i dodatkowo utrzymują w szafie przyjemny zapach. Nie powinnaś pakować swoich ubrań w foliowe worki, czy inne tego typu okrycia, ponieważ może to doprowadzić do powstania stęchlizny wewnątrz - choć ubrania z pozoru są suche, niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Jednak nawiązując do tej kwestii - staraj się, żeby zawsze ubrania były jak najbardziej suche, kiedy wkładasz je do szafy. Wilgoć może powodować nieprzyjemny zapach - co więcej, może prowadzić do zniszczenia materiałów.

Przechowywanie domowych przetworów

 

 

Robienie domowych przetworów większości z nas kojarzy się z latem i z dzieciństwem. Coraz rzadziej decydujemy się na robienie swoich dżemów czy powideł - ponieważ jest to w większości przypadków nieopłacalne. Owoce są drogie, specyfiki, które dodajemy do nich, aby zachowały pożądaną konsystencję i trwałość również nie należą do najtańszych. Decydujemy się na to głównie wtedy, kiedy mamy swoje własne owoce w ogrodzie. Jednak sporo z nas nadal przygotowuje sobie produkty marynowane: grzyby zebrane podczas jesiennych spacerów, ogórki które w lecie są bardzo tanie, cebulę którą później dodajemy do innych potraw. Większość przetworów przechowujemy w słoikach - możemy nawet śmiało stwierdzić, że niemalże wszystkie. Do przechowywania przetworów możesz wykorzystać słoiki po innych produktach - pod warunkiem, że zakrętka nie została uszkodzona podczas odkręcania i nadal pozwala na zachowanie szczelności. Jeśli chcesz wykorzystać stare słoiki, a zależy Ci na estetyce - powinnaś przed zamknięciem w nich produktu zedrzeć etykietę (często wymaga to wymoczenia słoika w ciepłej wodzie z detergentem). Pamiętaj również o wyczyszczeniu dokładnie gwintu słoika - miejsca połączenia szkła z metalem, ponieważ często czają się tam fragmenty jedzenia, a co za tym idzie - bakterie. Możesz zaopatrzyć się również w nowe słoiki w sklepach, nie są drogie - jednak zawsze to dodatkowy koszt. Niektóre produkty oferowane w sklepach (szczególnie mięsa i miód) pakowane są w słoiki, które mają oldschool'owe zakrętki z zaciskiem. Wyglądają pięknie, prawda? - Są jednak droższe. Jeśli chcesz przechowywać swoje domowe przetwory równie estetycznie, możesz sama upiększyć je bardzo tanim kosztem. Poszukaj w Internecie etykietek na słoiki - które możesz wydrukować na zwykłej, czarno-białej drukarce a później opisać ręcznie, na przykład „Borowiki, 2012”. Możesz również zmodyfikować je jeszcze w wersji elektronicznej. Przykleisz taką etykietkę zwykłym klejem do papieru, takim jakiego dzieci używają na lekcjach plastyki. Na zakrętkę nałóż kawałek materiału - lub chociażby... papier śniadaniowy. Przeciętny arkusz papieru śniadaniowego złożony na pół, zakryje całą zakrętkę dużego słoika. Przytnij go trochę, aby wyglądał jak falbanka - sam ułoży się w pożądany kształt. Zwiąż go w miejscu pod zakrętką ozdobną tasiemką, muliną lub nawet nitką - a uzyskasz estetyczny efekt!