Co kupić młodej matce

Twoja bliska znajoma, przyjaciółka albo kobieta w rodzinie urodziła właśnie dziecko, a Ty chcesz kupić jej jakiś prezent? Nie wiesz co wybrać? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że większość kobiet, które spodziewają się dziecka, przygotowuje się do jego przyjścia na świat jeszcze wiele miesięcy przed porodem. Często na wiele miesięcy przed zajściem w ciążę, jeśli jest to poczęcie planowane i terminowe.

Tak więc zakup wanienki, podstawowych kosmetyków do pielęgnacji dziecka, jego ubranek i tak dalej, młoda mama ma już za sobą. Lepiej postawić jest na takie prezenty, które przydadzą się w kolejnych miesiącach. Możesz wybrać jakieś gadżety dla maleństwa, albo bezpośrednio dla młodej matki. Kobieta, która niedawno urodziła dziecko, skupia większość swojej uwagi na maleństwie. Tak więc czasami zapomina o tym, aby kupić czy zrobić coś dla siebie.

Możesz śmiało postawić na kosmetyki czy typowo kobiece gadżety, które są potrzebne kobiecie w każdym wieku. To balsamy do ciała, kremy do pielęgnacji czy na przykład żele pod prysznic o relaksujących zapachach. Możesz wybrać także kosmetyki typowo przeznaczone do pielęgnacji ciała po ciąży. Są to na przykład specjalne balsamy, które sprawiają że skóra szybko się regeneruje i wraca do swojej formy. Jeśli chcesz zrobić młodej matce prezent, postaw albo na coś dla dziecka, co przyda się w kolejnych miesiącach jego życia a nie tuż po urodzeniu, albo na prezent typowo dla młodej mamy, czyli po prostu kobiece gadżety.

Co przyda się młodej mamie

Chcesz zrobić prezent młodej mamie, ale nie wiesz co może jej się przydać? Pamiętaj, że młoda mama poza tym że zmienia status z bezdzietnej na matkę, dalej pozostaje tą samą kobietą, którą była przed urodzeniem dziecka i przed zajściem w ciążę.

Młodej mamie przyda się oczywiście dużo rzeczy dla maleństwa: śpioszki, ubranka, skarpetki, buteleczki, grzechotki, kosmetyki do pielęgnacji dziecka. Jednak przyda jej się również to wszystko, co przydaje się każdej kobiecie: kosmetyki do pielęgnacji ciała, do makijażu, ubrania, biżuteria czy na przykład zaproszenie do kina.

Kupując prezent młodej mamie, najlepiej jest postawić na kombinację prezentu dla dziecka i dla niej samej. Możesz więc wybrać na przykład balsam do ciała dla młodej mamy, taki który nawilża, napina i regeneruje skórę, a dla dziecka kupić przeznaczoną do pielęgnacji skóry niemowlęcia oliwkę. Możesz wybrać dla dziecka śliniaczek, a dla mamy apaszkę albo szalik.

Dla dziecka śpioszki, a dla mamy na przykład kartę na zakupy do jej ulubionego sklepu w pobliskim centrum handlowym. Pamiętaj, że młoda mama dalej jest tą samą kobietą którą była przed ciążą. Prezenty, które stanowią kombinację podarunku dla dziecka i dla niej, sprawdzą się chyba najlepiej. Młoda mama na pewno cieszy się z tego, że ma dziecko, jednak czasami może ją irytować że wszyscy wokół postrzegają ją już tylko jako mamę, zapominając że dalej jest kobietą, jak każda inna. Prezent dla młodej mamy powinien być dopasowany dla niej i dla malucha, tak aby mogła cieszyć się z podarunku w stu procentach.

Co jest potrzebne po urodzeniu dziecka

Po urodzeniu dziecka, potrzebne jest wiele rzeczy, które będą służyły do pielęgnacji malucha, do jego karmienia i do ubrania. Kiedy młoda mama przygotowuje się na przyjście na świat swojego dziecka, będzie potrzebowała kilka gadżetów, które można nazwać mebelkami: to będzie oczywiście łóżeczko, wanienka do kąpania malucha oraz wózek. To rzeczy, które są niezbędne. Poza tym, dla maleństwa konieczny będzie zakup pieluszek tetrowych i pieluszek jednorazowych. Potrzebne będą także butelki do karmienia dziecka. Nawet jeśli w pierwszej fazie życia młoda mama zdecyduje się na karmienie piersią, z czasem konieczne będą buteleczki na mleko modyfikowane. Przyda się także smoczek, którego dziecko będzie potrzebowało zwłaszcza w momencie, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki.

Potrzebne będą śliniaczki, śpioszki, body, skarpetki i cieplejsze ubranka, zwłaszcza jeśli maluch przychodzi na świat zimą czy inną chłodną porą. Szczególnie chronić trzeba główkę dziecka, a więc przydadzą się czapeczki.

Przyda się także szlafroczek który zakładamy maluchowi po kąpieli, miękkie ręczniczki wykonane z prawdziwej bawełny delikatne dla skóry dziecka. Przydadzą się również kosmetyki do pielęgnacji: oliwka, specjalne mydełko do mycia skóry dziecka, kremy na ewentualne podrażnienia, zasypka. Kosmetyki, które kupujemy dla malucha, powinny być przystosowane właśnie do jego potrzeb, tak więc należy wybierać kosmetyki typowo dla niemowląt, które dostępne są i w aptekach, i drogeriach, i marketach. Zazwyczaj jest na nich podany wiek dziecka.

 

 prezent-urodziny.jpg (18.59 KB)
Wysłane przez Bari09 w

Jakie objawy daje chora wątroby

Nasza wątroba, która zlokalizowana jest pod prawym łukiem naszych żeber, pełni funkcję buforu dla przepływającej krwi. Jest bardzo unaczyniona, ponieważ jedna z jej funkcji, to regulowanie objętości krwi w naszym układzie krwionośny. Może być większa lub mniejsza, jej rozmiar zmienia się w zależności od naszego stanu zdrowia i trybu życia, jaki prowadzimy. Choroby, które związane są z wątrobą, to choroby wszystkich dróg żółciowych. Krew, która przepływa przez naszą jamę brzuszną tak zwanym „wrotnym układem”, najpierw kierowana jest do wątroby i tam jest poddawana metabolizmowi. Dalej przepływa do naszego serca, do jego prawej komory i rozprowadzana jest po całym organizmie. Jeśli mamy problemy z pracą serca, wątroba przepełnia się krwią. Czujemy wówczas brak apetytu i ból w prawej części brzucha pod żebrami.

Zwróćmy więc uwagę na to, że czasem objawy jakie daje nam wątroba, związane są z chorobą zupełnie innej części ciała. Kiedy odczuwamy kolkę wątrobową, mamy do czynienia z problemami z woreczkiem żółciowym. Magazynuje on żółć. Jeśli zalega ona w pęcherzyku żółciowym, mogą zacząć powstawać kamienie żółciowe, czy zatkanie przewodów, czyli cholestaza. Wówczas często konieczna jest operacja usunięcia pęcherzyka. Jeżeli chodzi o choroby samej wątroby, często ból odczuwamy w innym miejscu: mamy wrażenie, że pękł nam wrzód w żołądku, boli nas prawy obojczyk, głowa. Często zdarza się, że ból pojawia się przy jedzeniu, czasem po około dwóch godzinach po posiłku.

Czasem wątroba reaguje tylko na konkretne posiłki, zawierające na przykład dużą ilość tłuszczu. Należy zwrócić uwagę na to, czy wypróżniamy się regularnie. Jeśli coś jest nie w porządku, może to świadczyć o problemach z wątrobą.

Dodatkowe objawy chorób wątroby, to zaburzenia świadomości i świąd skóry. Ten ostatni pojawia się, kiedy kwasy żółciowy wydostają się do organizmu i wnikają do nabłonka naszej skóry. Wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z marskością wątroby. Na naszej skórze mogą również pojawić się przebarwienia, często mające odcień żółci.

Wysłane przez Bari09 w

Kredyt hipoteczny jako spore zobowiązanie

Jeśli marzy nam się własny dom, mamy dwie drogi – możemy kupić działkę i wybudować dom od podstaw, albo rozejrzeć się za ofertą na rynku pierwotnym. Wielu deweloperów oferuje już gotowe, wykończone budynki o różnej kubaturze. Nie mając wystarczających środków na spełnienie marzenia o domu, musimy zwrócić się do banku o pomoc. Formalności związane z kupnem domu na kredyt zależą od tego, czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym czy z tzw. drugiej ręki.

Podczas zakupu domu na rynku pierwotnym konieczne będą: dokumenty rejestracyjne z KRS dotyczące firmy deweloperskiej, pozwolenie na użytkowanie lub budowę (gdy budynek dopiero ma powstać), wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej oraz oczywiście umowa przedwstępna. W przypadku domu z rynku wtórnego oprócz umowy przedwstępnej i wyceny zrobionej przez rzeczoznawcę potrzebujemy: odpisu z księgi wieczystej i dokumentu (najlepiej aktu notarialnego) świadczącego o prawach obecnego właściciela do sprzedawanej nieruchomości. Jeżeli dom wymaga remontu wystarczy do wniosku kredytowego dołączyć kosztorys z określonym zakresem prac i terminem ich zakończenia. Jeśli bank uwzględni wniosek i postanowi przyznać nam kredyt, dostaniemy kwotę docelowej równowartości nieruchomości (po remoncie). Oferowane przez banki kredyty hipoteczne to kredyty udzielane wyłącznie na sfinansowanie zakupu nieruchomości – najczęściej mieszkania lub domu, przy czym nie istotne jest czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy z drugiej ręki. Bank może pokryć całość inwestycji lub tylko część, w przypadku, gdy posiadamy własny wkład. W zależności od zdolności kredytowych i wkładu własnego, bank może pożyczyć od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Okres spłat tak poważnego obciążenia może sięgać nawet 50 lat. System ratalny jaki wybierzemy powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Są sposoby na obniżenie kosztów kredytu. Po pierwsze – wkład własny – im większy tym lepiej, ponieważ maleje kwota kredytu i marża, która od tej kwoty zależy. Po drugie raty malejące – im szybciej spłacimy większość kredytu tym późniejsze odsetki mniejsze. Ten drugi sposób jednak trzeba dokładnie rozważyć, ponieważ pierwsze raty mogą zaburzyć naszą płynność finansową, a w niektórych przypadkach stracimy ją całkowicie. Kredyty hipoteczne wymagają ubezpieczenia, tutaj też można oszczędzić wybierając ubezpieczyciela na własną rękę – to trzeci sposób obniżenia kosztów kredytu. Kredyt hipoteczny to spore zobowiązanie, które będzie się za nami ciągnęło przez co najmniej dekadę.

Dlatego zanim podpiszemy z bankiem umowę, która nas zwiąże na długie lata, warto dokładnie dowiedzieć się o wszystkie szczegóły. Najistotniejsze pytania dotyczą m.in.: prowizji, oprocentowania, pokrycia kosztów związanych z wyceną nieruchomości i wpisem do hipoteki. Powinno nas zainteresować także jakie są zasady zmian w oprocentowaniu w czasie trwania zobowiązania, czy w razie problemów można zawiesić spłatę rat, a także czy można spłacić kredyt wcześniej niż przewiduje umowa oraz na jakich warunkach. Przed zawarciem umowy powinniśmy dokładnie rozważyć kwestię ubezpieczeń. Banki wymagają ubezpieczenia kredytu do czasu wpisania obciążenia w hipotekę nieruchomości, ubezpieczenia na życie i od utraty pracy oraz ubezpieczenia nieruchomości. Banki z reguły ukrywają te koszty w ratach, ale policzcie sobie sami o ile więcej zapłacicie jeśli przez 10 lat bank będzie pobierał zaledwie 0,01 procenta od 100 000 zł kredytu.

Tak, to jest 10 procent więcej! Warto zapytać, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe i czy musi być zawarte w banku. Ubezpieczenie w zewnętrznej firmie ubezpieczeniowej prawdopodobnie wyniesie nas taniej.

Wysłane przez Bari09 w

Pierwsze dni w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu, to stresujący czas dla dziecka, które nie do końca może rozumieć, dlaczego właściwie tam trafia. Kluczem do sukcesu, aby Twoje dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, jest odpowiednie wytłumaczenie mu, dlaczego zaprowadzasz je do przedszkola i będziesz robiła to jeszcze przez długi czas, każdego dnia. Dzięki opowiadaniu dziecku, dlaczego idzie do przedszkola tłumaczysz mu przy okazji, na czym polegają obowiązki.

Opowiedz młodemu człowiekowi o tym, że każdy człowiek ma w swoim życiu pewne zadania do wykonania. Twoim zadaniem jest zarobienie pieniędzy, które później zamieniamy na jedzenie, zabawki, ubranka i cała resztę potrzebnych rzeczy. Natomiast jego zadaniem, ponieważ jest już dużym dzieckiem, jest chodzenie do przedszkola. Starsze dzieci chodzą do szkoły, żeby się uczyć, a Twój młody człowiek idzie do przedszkola, żeby się uczyć. Powiedz mu, że dzięki temu że będzie tam chodził, pozna nowych kolegów i koleżanki, nauczy się nowych rzeczy i pozna całkiem nowe zabawy. Będzie mógł korzystać z zabawek, wychodzić na spacery, bawić się na podłodze z innymi dziećmi. A mama będzie w tym czasie w pracy, a później spotkacie się i będziecie opowiadać sobie, jak minęło Wam te kilka godzin rozłąki.

Mobilizuj dziecko, aby opowiadało Ci, co robiło i jak się tam czuło. Jeśli pierwsze dni będą trudne, powiedz dziecku że na pewno wszystkie kolejne będą lepsze.

Powiedz mu, że wszystkiego, nawet chodzenia do przedszkola trzeba się nauczyć, a że jest mądrym dzieckiem to na pewno nauczy się szybciutko. Obiecaj, że jeśli będzie grzeczne i będzie bawiło się tak, jak w domu, będzie słuchało pani w przedszkolu i będzie miłe dla innych dzieci, to na pewno niedługo chodzenie do przedszkola bardzo mu się spodoba. Podejdź do dziecka jak do wystraszonej nieco osoby, która nagle znajduje się w nowym otoczeniu.

Zaznacz, że nadal bardzo kochasz swojego malucha i nic się w tej kwestii nie zmieniło, aby malec nie pomyślał, że idzie do przedszkola bo mama przestała się nim tak bardzo interesować jak kiedyś. Na szczcie dzieci mogą się cieszyć dodatkową kwotą 500 plus na dziecko.

Wysłane przez Bari09 w

Jak modnie wyglądać w ciąży

Ciąża to czas, kiedy nasze ciało zmienia się i to bardzo. Niektóre panie mają to szczęście, że rośnie im tylko brzuch, inne niestety przybierają na wadze również w innych miejscach. Mamy dla Ciebie kilka porad, jak modnie wyglądać w ciąży. Pierwsze miesiące ciąży nie oznaczają oczywiście konieczności wymiany całej garderoby. To, czego potrzebujesz to wygodne buty, aby w żadnym wypadku nie narażać się na kontuzje. Zrezygnuj z wysokich szpilek, nawet jeśli je kochasz. Kolejne miesiące zmuszają Cię do zakupu nowych spodni, spódnic. Możesz wybrać takie, których szerokość talii można dopasować do figury, na przykład takie z wbudowaną szeroką gumką.

Odzież nie może uwierać i uciskać Twojego brzucha, bo uciskać będzie również Twoje dziecko. Możesz ubierać się tak, jak dotychczas, pamiętaj jednak o tym aby zakrywać brzuch.

Dziecku powinno być ciepło i wygodnie. Postaw na tuniki, które sprawdzą się przez cały okres ciąży. Możesz wybrać bardzo modne ostatnio swetry i bluzki w rozmiarach oversize. Dzięki temu będziesz mogła nosić je przez całe 9 miesięcy. Wybieraj dłuższe kurtki i żakiety. Nie musisz zasłaniać i maskować brzucha, wręcz przeciwnie, możesz postawić na obcisłe (przyległe) bluzki. Uwierz, że niektóre kobiety będą Ci zazdrościć tego wystającego brzuszka. Jest wiele materiałów, które są na tyle rozciągliwe, że będą pasowały Ci w 9 miesiącu ciąży, a potem po urodzeniu dziecka, bo wrócą do swojego rozmiaru. Pamiętaj o butach, jak wspomnieliśmy, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Wybieraj takie, które łatwo się zakłada (najlepiej takie, do których nie trzeba się schylać) i takie, które są wygodne. Im bardziej wygodna podeszwa, tym lepiej będzie Ci się chodziło. Buty na płaskiej podeszwie też mogą być ładne, wystarczy troszkę poszukać i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pamiętaj także o odpowiedniej bieliźnie. Dobrze dobrana bielizna, która nie będzie odznaczała się na ubraniach, to klucz do sukcesu modowego, nie tylko podczas ciąży ale i na co dzień. Dobrze dobrany stanik i majtki, które będą pasowały do Twojego powiększającego się brzucha, to bardzo ważny element każdego stroju.

 

Wysłane przez Bari09 w

Alergie u dziecka - rozpoznanie jest ważne

Alergie występują u dzieci bardzo często, to jeden z najczęściej występujący problem zdrowotny młodych ludzi. Prawie co piąte dziecko w Polsce cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Co ciekawe, największy przyrost dzieci-alergików występuje w USA, Australii i Nowej Zelandii.

To nie tylko wynik zmieniającego się środowiska, w którym unosi się coraz więcej alergenów (jest to spowodowane ilością spalin, globalnym ociepleniem) ale coraz lepszej diagnostyki. Po prostu wykrywamy coraz więcej takich przypadków, dzięki rozwijającej się medycynie. Jak rozpoznać alergię? Alergie często myli się z astmą oskrzelową. W obu przypadkach pojawiają się świsty w oskrzelach. Alergia objawia się czasami wysypką, biegunką, wszelkiego rodzaju podrażnieniami spojówek, nosa, ust, uszu.

Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić i powiedzieć, jakie symptomy są stuprocentowymi objawami alergii. W związku z tym zalecamy, aby w przypadku objawów przypominających przeziębienia (zwłaszcza długotrwały katar, kichanie, kaszel który pojawia się po wyjściu na zewnątrz lub po jedzeniu, czy po powrocie do domu, bo alergeny mogą czaić się także w naszych domach) lepiej jest udać się do lekarza pediatry, a następnie do alergologa.

Nie leczona alergia może skończyć się powikłaniami. Leczenie nie zawsze oznacza konieczności przyjmowania leków. Czasami wystarczy wykryć precyzyjnie, jakie dokładnie alergeny wpływają negatywnie na nasze dziecko. Może się okazać, że jest uczulone na orzechy, mleko, produkty mleczne, różnego rodzaju produkty zbożowe, na sierść zwierząt, środki chemiczne używane do sprzątania w domu, na kurz. Wystarczy wówczas ograniczyć kontakt dziecka z produktami i przedmiotami, które powodują u niego reakcję alergiczną. Ważny jest kontakt ze specjalistą jak w przypadku podejrzewania każdej innej choroby, ponieważ zwłaszcza u małych jeszcze dzieci, z niewykształconym do końca systemem obronności organizmu, należy zwracać na zdrowie dziecka szczególną uwagę. Nie lekceważmy objawów, ponieważ leczenie lub inne kroki by zapobiec alergicznym objawom, lepiej rozpocząć jak najwcześniej.

Wysłane przez Bari09 w

Zabawy z przedszkolakiem

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają się bawić. Jeśli zabawę połączysz z nauką, szybciutko przyswoją nowe umiejętności. Dłonie Twojego dziecka w wieku trzech lat są coraz bardziej sprawne. Potrafi na przykład ułożyć klocki w wieżę, która się nie rozsypie, samo buduje przestrzenne konstrukcje. Nabiera ochoty do modelowania swoich własnych, wymyślonych kształtów, zaczyna lubić rysowanie i malowanie.

Dobrym rozwiązaniem do ćwiczenia wyobraźni i umiejętności rysowania jest tablica z kredą. Świetnie sprawdzą się kolorowanki. Poza domem, przyda się rowerek (trójkołowy oczywiście) zabawa w piaskownicy, gdzie dziecko również może rozwijać swoją wyobraźnię. Dziecko zaczyna fantazjować, coraz częściej określa siebie jako na przykład kierowcę, mamę, tatę, nauczycielką, sklepikarzem. Chłopcy wolą konstruować, dziewczynki bawić się w dom i tańczyć. Jeśli chcesz nauczyć dziecko obowiązkowości, postaw na zwierzęta w domu. Dziecko poczuje, że ma się kim opiekować i że jego opieka jest ważna dla życia na przykład psa, kota, czy nawet żółwia albo rybki, jeśli nie chcesz mieć w domu futrzaka lub nie możesz go mieć ze względu na alergię któregoś z domowników. Dzieci spędzają na zabawie niemalże cały dzień, więc to za pomocą dobrze zorganizowanych zabaw, poznają świat, oswajają się z nim i dowiadują się, jak wygląda rzeczywistość wokół. Uczy się myślenia, planowania, uczy się tego, że jeśli pracuje (na przykład stawia babki z piasku) to przynosi to efekty (jedna babka, druga babka i mamy zamek). Dziecko ma dużą potrzebę ruchu, poznawania nowych zagadnień, tematów.

Postaraj się wymyślać mu takie zabawy, które zawsze czegoś go nauczą. Jeśli uwielbia budować z klocków, budujcie nie tylko domki i fortece, ale też układajcie klocki w różne, proste kształty. Koła, kwadraty, rybki, owoce, strzałki. Budujcie razem i opowiadaj dziecku, co właśnie tworzycie. Ucz dziecko, jak ważne są poszczególne części ciała, zwracaj na to uwagę podczas każdej zabawy. Pokazuj mu otoczenie, opowiadaj o tym, dlaczego robicie niektóre rzeczy tak, a nie inaczej.

Naucz dziecko dzielenia się z innymi. Zabierz je do piaskownicy i powiedz, żeby dało się pobawić swoimi foremkami koleżance obok, a ona na pewno odwzajemni się tym samym.

Pokazuj mu wszystko, co wydaje Ci się istotne i odpowiadaj na jego pytania. Pamiętaj, że dziecku trzeba poświęcić mnóstwo czasu, aby mogło rozwijać się poprawnie.

Wysłane przez Bari09 w

Smoczkowe dziecko

Zbyt późne odstawienie dziecka od smoczka, może zaowocować bardzo poważnymi wadami w jego zgryzie. Nie chodzi o sam układ ząbków, ale o układ szczęki, który może zostać zdeformowany. U dzieci, które zbyt długo korzystają ze smoczka, często występuje tyłożuchwie. Górne zęby są wysunięte, dolne cofnięte. To powoduje w przyszłości częste bóle głowy, problemy z zębami, z jedzeniem, ze spaniem, nawet w dorosłym wieku, jeśli wada jest duża i nie da się jej wyleczyć wraz z pomocą ortodonty. Co więcej, dziecko może mieć w przyszłości wadę wymowy. Najlepiej, kiedy odzwyczaimy malucha od smoczka, kiedy będzie miało 5 lub 6 miesięcy.

Rozwija się wówczas bardzo dynamicznie i zwraca uwagę na swoje nowe osiągnięcia, odstawienie smoczka również może potraktować jako takowe.

Niektórzy uważają, że najlepszy wiek na odstawienie smoczka to 1,5-2 lata, ponieważ wówczas dziecko potrafi już sobie radzić nieco ze swoimi emocjami. Jak odzwyczajamy dziecko od smoczka? Odwracaj uwagę dziecka od smoczka. Nie dawaj mu go w ciągu dnia, schowaj go, aby nie był w zasięgu wzroku dziecka. Zajmuj dziecko zabawą, tak aby jego palce ciągle były czymś zajęte. Kiedy wychodzisz z dzieckiem na spacer, mów, że zapomniałaś zabrać smoczka. Nie zabieraj jednak smoczka dziecku, kiedy jest zdenerwowane (na przykład jeśli zostawiasz je w żłobku, kiedy jedziecie razem autobusem, kiedy widzisz, że dziecko jest niespokojne). Pamiętaj, że najpierw powinnaś odzwyczaić dziecko od butelki (od jedzenia z butelki ze smoczkiem i picia z butelki ze smoczkiem), a dopiero potem od smoczka uspokajającego. Postaraj się zastosować podstęp: zachęć dziecko, żeby samo pozbyło się smoczka, wyrzuciło go. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, porozmawiaj z nim, dlaczego smoczek został wyrzucony.

Powiedz, że to nowy etap dla niego i dzieci, które są już tak duże jak ono, nie używają już smoczków.

Możesz spróbować opowiedzieć wymyśloną przez Ciebie bajkę, na przykład na temat jego ulubionej maskotki. Opowiedz, że jego miś też kiedyś miał smoczek, ale go wyrzucił, bo był już za duży na to. Teraz jest już większym, dzielnym misiem - a Twoje dziecko też powinno podjąć wyzwanie!

 

Wysłane przez Bari09 w

Jakie badania warto wykonać przed zajęciem w ciążę

Ciążę nie zawsze możemy zaplanować i nie zawsze tego chcemy. Jednak jeśli myślisz o powiększeniu rodziny i chciałabyś, aby podjęta przez Ciebie decyzja wypadła jak najlepiej, powinnaś przeprowadzić badania. Z pewnością, jeśli powiesz swojemu lekarzowi ginekologowi o planie zostania matką, skieruje Cię on do internisty, który zleci szereg badań. Sam również wykona badania typowo ginekologiczne. Dzięki tego typu badaniom, możemy wykryć schorzenia, które mogą być groźne dla rozwijającego się w naszym ciele zarodka, a później płodu.

Badania przed zajściem w ciążę, wykrywają również często obniżoną płodność lub niepłodność rodziców.

W przypadku obniżonej płodności, jest czas na pozbycie się jej powodów. Może zdarzyć się, że lekarz zaleci nam wizytę w poradni genetycznej po wywiadzie rodzinnym, która zaowocuje wykonaniem kolejnych badań. Mogą one potwierdzić lub wykluczyć poczęcie dziecka zdrowego. Badania zlecane przez lekarza internistę, postaramy się opisać w tej części tekstu. Przede wszystkim, Ty i Twój partner, przyszły ojciec dziecka, zostaniecie skierowani na badanie grupy krwi.

Zostanie Ci zbadany poziom glukoz oraz morfologia krwi. Zostanie przeprowadzone badanie krzepliwości krwi, ponieważ jeśli podczas wczesnej fazy ciąży pojawi się u Ciebie krwawienie, będzie można wówczas mieć niemalże stuprocentową pewność, że to kwestia niskiej krzepliwości, nie wady czy uszkodzenia płodu. Kolejne badanie, to badanie moczu, które pozwala wykryć zakażenia układu moczowego, wadliwą pracę wątroby i nerek, wadliwą pracę dróg żółciowych oraz cukrzycę.

Zostanie przeprowadzone także badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, która jest szczególnie groźna dla płodu. Choroba ta przebiega zwykle bezobjawowo, stąd konieczność wykonania badania. Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca, stąd na przykład konieczność unikania jedzenia surowego mięsa w ciąży. Zostanie zbadana także obecność przeciwciał różyczki, badanie poziomu hormonów tarczycy, badanie wykluczające wirusa zapalenia wątroby oraz wirusa cytomegalii.

Ginekolog powinien przeprowadzić Ci takie badania, jak: USG narządów rodnych, USG piersi, wymaz z szyjki macicy oraz badania hormonalne.

 

Wysłane przez Bari09 w

Siusianie do nocnika

Metoda, którą zalecali niegdyś pediatrzy, aby nauczyć dziecko siusiania na nocnik, w formie sadzania dziecka na niego w momencie, kiedy „wykryjemy” że chce zrobić siusiu, nie sprawdza się. Mamy dla Ciebie inne metody, poczytaj więc jak nauczyć dziecko siusiania na nocnik. Dzieci nie zawsze rozwijają się jednakowo. Niektóre dzieci zaczynają pokazywać, że nie dobrze chodzi im się w pieluszce, zanim jeszcze sami rodzice wpadną na to, aby zacząć uczyć je siadania na nocniku.

Inne z kolei wolą biegać w pieluszkach i w niczym im to nie przeszkadza, a kiedy sadzamy je na nocnik, maluch jest widocznie niezadowolony i zniechęcony. Naukę korzystania z nocnika, najlepiej zamienić w zabawę. Nastaw się na to, że dziecko może robić Ci psikusy: zrozumie, na czym polega korzystanie z nocnika, ale nie zrobi siusiu, kiedy go na nim posadzisz, a kiedy tylko zdejmiesz je z nocnika, zsika się na podłogę. Dziecko w wieku około osiemnastu miesięcy, potrafi już odpowiedzieć na Twoje pytanie, czy chce mu się siusiu. Odpowiada skinieniem głowy, czasem już słówkami, jeśli potrafi. Dziecko naśladuje dorosłych, starsze rodzeństwo.

W pewnym czasie zaczyna interesować się toaletą i naśladować, co robią inni domownicy. Samo potrafi podciągnąć czy zdjąć sobie majtki, pokazać że ma mokrą pieluchę. Pokaż dziecku (chociażby za pomocą bajek na temat samego wydalania, jakie można kupić), że wszyscy to robią. Wszyscy korzystają z toalety, a wcześniej z nocnika, wszyscy robią siusiu i to normalne i naturalne.

Dziecko nie może czuć, że zmuszasz je do tego lub bać się, że jeśli nie wysiusia się do nocnika, to dostanie za to karę. Spróbuj pokazać mu fazę odstawiania pieluch, jako wkraczanie w kolejny etap życia, swojego rodzaju przywilej. Pamiętaj, że większości dzieci udaje się samodzielnie korzystać z nocnika, kiedy są w trzecim roku swojego życia, zazwyczaj dziewczynkom udaje się to wcześniej. Daj dziecku czas, aby zrozumiało, na czym polega „nocnikowanie”. Tłumacz mu to na wiele sposobów tak długo, aż zrozumie.

 

Wysłane przez Bari09 w

Strony